Gyakran előfordul, hogy a gyerekek nem rajzolnak úgy, mint társaik. Egyéni eltérések mindig is voltak és lesznek, hiszen nincs két egyforma gyerek. Gondot akkor jelez, ha folyamatában nézve rajzkészségük az átlagtól elmarad, nem ismerik fel az alapvető formákat, irányokat tévesztenek vagy ha nem tudnak több alakzat közül egyet kiemelni.
Ha a szülő észreveszi ezeket a jeleket vagy felhívják rá figyelmét az óvodában, akkor nem késő közbelépni. Miért érdemes erre időt és energiát áldozni? Azért, mert a vizuális észlelés az alapja a későbbi írás- és olvasástanulásnak. Ha a vizuális észlelés bizonytalan, akkor a későbbi tanulási folyamatokban is zavar keletkezhet. Az enyhe bizonytalanságot az agy egy ideig kompenzálja, de ez a "kisegítés" nagyon fárasztó, emiatt ezek a gyerekek kimerültebbek, kevesebb ideig tudnak koncentrálni.
Hogyan tudunk segíteni? Néhány otthoni eszközzel, feladatlappal is segíthetjük gyermekünk előrehaladását:
- vágjunk ki kartonból különböző formákat (négyzet, téglalap, kör, háromszög), mindegyikből kettőt. Kérjük meg a gyermeket, hogy keresse meg mindegyik párját.
- készítsünk kisebb-nagyobb formákat eltérő színekben és így keresse meg mindegyik párját.
- ugyanezeket a formákat takarjuk le és kérjük meg a gyermeket, tapintás után nevezze meg, melyik formát tartja a kezében.
- ha ezek a feladatok már magabiztosan mennek, akkor kérhetjük, hogy feladatlapon keresse meg az ugyanolyan formákat, színezze ki őket vagy kösse össze őket.
- földre ragasztott formákon sétáljon végig (pl. szigetelőszalagból).
- keressünk olyan formákat, amelyek valamire hasonlítanak (pl. háromszög - háztető).
- rajzoljunk egy-egy formából többet (5 kör) és kérjük meg, egészítse ki olyan tárgyakra, jelenségekre, amelyek olyan alakúak.
Ha tetszett ez a bejegyzés és szívesen olvasnál még hasonló témákról, kérlek, lájkold facebook oldalunkat és oszd meg posztjainkat.
https://www.facebook.com/mindennapifejlesztes/